Učebnice poskytuje ucelený pohled na novodobé české dějiny. Je vytvořena moderním a inovativním způsobem. Na tvorbě učebnic se podílel široký kolektiv učitelů s bohatými teoretickými znalostmi i praktickými zkušenostmi z vyučování vlastivědy. Každé ucelené téma je zakončeno projektem Výprava za poznáním. Součástí učebnice je také příloha s časovou osou novodobých českých dějin. V souladu s RVP ZV. Moderní a plnobarevný design podporuje motivaci a kreativitu žáků; Každé ucelené téma je zakončeno projektem Výprava za poznáním; Texty doprovázejí barevné kresby a fotografie; Učebnice obsahuje další náměty i v rámci mezipředmětových vztahů. Učebnice obsahuje kapitoly: Opakování učiva 4. ročníku; Vláda Habsburků v Čechách; Život v baroku; Vzdělávání v českých zemích; Doba osvícenská; Život na vesnici a ve městě; Průmyslová revoluce v Čechách; Národní probuzení; Naděje svobody - revoluční rok 1848; Život v Čechách za průmyslové revoluce; Národ sobě; Češi a Němci; První světová válka; První Československá republika; Druhá světová válka; Přechod k demokracii.

Nakladatelství TakTik
Rok vydání 2016