- Učebnice vzniklá spojením dvou svazků zahrnuje tematiku obecného fyzického a sociálního zeměpisu. - Kromě dílčích úprav a aktualizace byly texty rozšířeny, aby plně pokrývaly učební osnovy. - Zejména tematický celek Lidé na Zemi byl rozšířen o základy politické geografie a nově byly zařazeny tematické celky Krajina a životní prostředí a Aplikovaná geografie. Praha 2007, 2. vydání 140 stran, formát B5 Recenze učebnice: ... z úvodu učebnice: Příroda a lidé Země, učebnice zeměpisu, kterou... Celý popis

Praha 2007, 2. vydání

140 stran, formát B5

Recenze učebnice:

... z úvodu učebnice:

Příroda a lidé Země,

učebnice zeměpisu, kterou právě dostáváte do rukou, je součástí kompletní ucelené řady učebnic určených pro gymnázia a pro jiné střední školy. Řada vychází z moderní koncepce tematicky ucelených svazků příručního formátu,z pevné grafické stavby textových a grafických dvoustránek a z textu,který uvádí jen základní fakta a navozuje hlavní problémy. Učebnice vedou k problémovému způsobu vyučování,k větší aktivitě studentů. Pro jejich oblibu většina titulů vyšla v opakovaném vydání,která jsou vždy znovu inovována a upravována,aby odpovídala současnému stavu rychle se měnícího světa. Všechny učebnice mají schvalovací doložku MŠMT ČR jako součást ucelené řady.

Příroda a lidé Země

vznikla spojením dvou dosavadních svazků: Země – úvod do geografie a Lidé na Zemi, ale vykazuje četné další změny. Zahrnuje tematické okruhy všech částí obecného zeměpisu od planetárního přes fyzický, sociální, ekonomický až po aplikovaný. Byly doplněny kapitoly z politické geografie, které v učebnici Lidé na Zemi chyběly, objevily se nové tematické celky Krajina a životní prostředí a Aplikovaná geografie, byla doplněna některá další témata. Nová učebnice beze zbytku pokrývá požadavky vyplývající z osnov zeměpisu na gymnáziu a na některých jiných středních školách. Texty jsou upraveny tak, aby reagovaly na současný vývoj ve světě. Byly inovovány všechny číselné údaje v textu, v tabulkách, mapkách i v grafech, aby obsahovaly poslední dosažitelné údaje. Všechny mapky a grafy jsou nově zpracovány kvalitnější počítačovou technologii a četné z nich , které zastaraly, nahradily mapky a grafy nové. Byly provedeny i změny v řazení tematických okruhů  a přesuny částí textů mezi kapitolami v zájmu zlepšení logické návaznosti.

Příroda a lidé Země

přináší středoškolským profesorům zeměpisu a studentům středních škol výrazné výhody proti dosavadním svazkům:

- Učebnice zahrnuje kompletní učivo obecného zeměpisu v jednom díle. Protože obsahuje i témata   zařazená v osnovách jako doporučená, umožňuje výběr námětů pro zeměpisné semináře!

- Učebnice podává nejnovější dosažitelné informace o světě na počátku 21.století!

- Učebnice přináší pro uživatele cenové zvýhodnění proti koupi jednotlivých dílů!

Součástí ucelené řady učebnic zeměpisu pro střední školy jsou dále svazky:

Regionální zeměpis světadílů

Autor Ivan Bičík, Bohumír Janský